GRA MIEJSKA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH
„ŚW. JAN PAWEŁ II NASZYM PRZEWODNIKIEM”
– XII EDYCJA (18. MAJA 2024 R.): Bóg jest miłością!

         W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach oraz stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizują 18 maja br., czyli dokładnie w dniu urodzin Karola Wojtyły, grę miejską: „Św. Jan Paweł II naszym Przewodnikiem” – XII edycja. Adresatami tej inicjatywy są uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także członkowie dziecięcych i młodzieżowych grup duszpasterskich w parafiach.

Celem Gry jest podtrzymywanie w młodym pokoleniu pamięci o św. Janie Pawle II, jak również popularyzowanie Jego życia i nauczania, a poprzez to zaszczepianie w młodym pokoleniu uniwersalnych wartości. W tym roku oprócz poznawania faktów z życia Papieża, przypomnimy Jego pielgrzymkę do Polski w 1999 r., która miała miejsce 25 lat temu, a także 10 rocznicę Jego kanonizacji.

         Gra miejska jest również idealną okazją do kształtowania umiejętności zdrowego współzawodnictwa, które prowadzi do budowania wspólnoty.

         Szkoła, parafia, grupy duszpastersko-formacyjne mogą zgłosić jedną lub kilka 4–5 osobowych drużyn na specjalnie przygotowanych formularzach. Podczas Gry uczestnicy pokonują wyznaczoną trasę dla danej kategorii wiekowej, docierając do wyznaczonych punktów, gdzie odpowiadają na postawione pytania i wykonują odpowiednie zadania. W ramach przygotowania należy przeczytać lub obejrzeć proponowane materiały, które zostały podane wraz z regulaminem Gry.    

W tym roku każda drużyna powinna przywieźć ze sobą dowolny emblemat na drzewcu, wymyślony przez drużynę, na którym zostanie umieszczony hasło papieskiej pielgrzymki z 1999 r.: „Bóg jest miłością”, a z drugiej strony wybrana nazwa drużyny nawiązująca do osoby Jana Pawła II oraz nazwa szkoły i parafii.

Początek Gry o godz. 10.00, a zakończenie – około godz. 16.00. Całość konkurencji będzie odbywać się na terenie Parku Kościuszki, z jest rozpoczęcie i zakończenie będzie miało miejsce na Skwerze Katowickich Seniorów (dawniej Polana Piknikowa – za restauracją Patio).

Program przedstawia się następująco:

9.00–9.50 – rejestracja drużyn: Skwer Katowickich Seniorów (dawniej Polana Piknikowa – za restauracją Patio) w Parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach;

10:00 – rozpoczęcie Gry na terenie Parku im. Tadeusza Kościuszki w Katowicach – Skwer Katowickich Seniorów; zabawy integracyjne;

10:15 – start Gry (otrzymanie koperty z lokalizacją pierwszego punktu);

do ok. 14:00 – poruszanie się po punktach;     
         od 13:00 – wspólny śpiew i zabawa, posiłek;   
         około godziny 15.30 – ogłoszenie wyników, dekoracja drużyn i rozdanie nagród; zakończenie.

         Podczas spotkania przewidujemy również wspólną zabawę, śpiew, poczęstunek oraz modlitwę. Na zwycięzców czekają pamiątkowe medale papieskie oraz nagrody.       

         Zgłoszenia drużyn należy dokonać przesyłając wypełniony „formularz zgłoszenia drużyny”, który znaleźć można w załączniku, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do dnia 13 maja 2024 r. W załączniku znajduje się też regulamin, zakres materiału i formularze koniecznych dokumentów.  
         Prosimy Was o zachęcenie dzieci i młodzieży do udziału w tej inicjatywie. Po zgłoszeniu drużyny na maila opiekuna zostaną przesłane szczegółowe informacje oraz pliki z lekturami do przeczytania.


                                                                                                                                             

Ks. dr Robert Kaczmarek
archidiecezjalny wizytator katechetyczny
koordynator Fundacji KEP FDNT
w archidiecezji katowickiej

 

Załączniki

Regulamin: pobierz plik doc

Zakres materiału: pobierz plik doc

Zgłoszenie: pobierz plik doc

Zasady bezpieczeństwa: pobierz plik doc

Oświadczenie rodziców: pobierz plik odc