Drodzy Katecheci,
papież Franciszek zainicjował pierwsze Światowe Dni Dzieci. Odbędą się one 25/26 maja br. w Rzymie. Przygotowuje je Dykasteria Kultury i Edukacji. Ta pionierska inicjatywa stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jaki świat zamierzamy zostawić dorastającym obecnie pokoleniom. Chodzi o umieszczenie dzieci w centrum i opiekę nad nimi, jak to robił Jezus.

Kard. José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii Kultury i Edukacji, poinformował, że ogłoszenie przez Franciszka Światowych Dni Dzieci stanowiło ogromną niespodziankę. Papież wpadł na ten pomysł po spotkaniu z 8 tys. dzieci, które w listopadzie odbyło się w watykańskiej Auli Pawła VI. „Ojciec Święty pragnie, by to dzieci były prawdziwymi protagonistami tego wydarzenia. Dlatego to one zadawały wówczas Papieżowi pytania, a nie jedynie czytały kwestie przygotowane wcześniej przez dorosłych. Tak będzie także w czasie światowego spotkania” – podkreślił Marco Impaliazzo. Jest on przewodniczącym Wspólnoty Świętego Idziego, która włączyła się w przygotowania. Ujawnił, że w wydarzeniu wezmą udział także dzieci z terenów objętych działaniami wojennymi, którzy podzielą się z rówieśnikami swoimi marzeniami o pokoju. Nadchodzące dni Impagliazzo określił „zastrzykiem radości i nadziei dla Kościoła”. Z kolei prefekt Dykasterii Kultury i Edukacji nazwał je wspólnotowym doświadczeniem Kościoła, tak bardzo potrzebnym w naznaczonym podziałami świecie. „Będzie to wrzucanie ziarna w ziemię, które z czasem zaowocuje, tak jak to się stało ze Światowymi Dniami Młodzieży” – podkreślił kard. Tolentino.

Spotkanie będzie miało wymiar centralny, który odbędzie się w Rzymie. Jednocześnie Papież pragnie, by równolegle ta inicjatywa odbywała się w diecezjach na całym świecie i na stałe wpisała się do kalendarza dorocznych wydarzeń w Kościele. W Rzymie centralnym wydarzeniem będzie sobotnie czuwanie z Franciszkiem, na którym dzieci podzielą się z nim swymi świadectwami i będą przepytywać Papieża, oraz niedzielna Eucharystia.

Wśród tematów jakie zostaną poruszone wymieniono kwestię budowania pokoju, ochrony środowiska oraz budowania więzi z Jezusem, jako przyjacielem i nauczycielem.

W spotkaniu mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6-12 lat.

Wydarzenie pod hasłem „Oto czynię wszystko nowe” będzie się odbywało równolegle w Rzymie i diecezjach na świecie. W naszej archidiecezji odbędzie się w dwóch odsłonach:

  1. Dzieci klas I – IV mogą wziąć udział w konkursie plastycznym „Jestem w Kościele”, którego regulamin przesyłamy w załączniku i liczymy na podjęcie tej inicjatywy. Ogłoszenie wyników odbędzie się dokładnie w dniu Eucharystii Światowych Dni Dzieci, czyli 26 maja br. o godz. 13.45, podczas Godziny Ewangelizacyjnej w czasie pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców w Piekarach Śląskich.
  2. Dzieci wczesno i pierwszokomunijne zapraszamy na pielgrzymkę do katedry Chrystusa Króla w niedzielę 9 czerwca, która odbędzie się pod hasłem „Pragnę” (J 19, 28). Początek o 13.30. Tym razem zapraszamy również dzieci przeżywające pierwszą i kolejne rocznice Komunii Świętej. Szczegóły są w rozesłanych mailach i na stronie Wydziału Katechetycznego.

Serdecznie Was zapraszamy wraz z dziećmi i prosimy o organizowanie grup, by włączyć się w papieską inicjatywę i poczuć się cząstką Kościoła powszechnego.

Ks. dr Robert Kaczmarek