Wydział Katechetyczny - Rok Katechetyczny 2019/2020.

OGŁOSZENIA NA INAUGURACJĘ ROKU KATECHETYCZNEGO 2019/2020

 1. Wydział – personalia
 2. Dr Marceli Cogiel – przejście na emeryturę
 3. Sebastian Mandrysz – wizytatorem katechetycznym
 4. Dokument

Od nowego roku szkolnego wprowadzamy w życie postanowienia zawarte w opublikowanym dokumencie "Świadomość. Zapobieganie. Reagowanie. Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym w diecezji gliwickiej i w archidiecezji katowickiej”.

Każdy nauczyciel religii i katecheta naszej archidiecezji musi zapoznać się z dokumentem (egzemplarze otrzymał Ksiądz Proboszcz – trzeba u niego je odebrać). Do dokumentu powinna być dołączona przez Proboszcza Deklaracja respektowania Zasad. Podpisany własnoręcznie dokument jak najszybciej przekazać Proboszczowi, tak by mógł on przez wicedziekana dostarczyć go do Delegata Arcybiskupa Katowickiego ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży do 30 września.

Gdyby Proboszcz nie dołączył deklaracji (załącznik nr 5) należy go pobrać ze strony Archidiecezji Katowickiej :           https://archidiecezjakatowicka.pl/dane/zasady_ochrony/zalacznik_5.pdf

 1. DROGA BIERZMOWANIA:
 2. ŚWIĘTO BIERZMOWANYCH z okazji wspomnienia patrona młodzieży – św. Stanisława Kostki – Świętowanie będzie miało charakter pielgrzymki dziękczynnej za przyjęty sakrament do katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Odbędzie się ona w sobotę 21. września br. o godz. 10.30 (planowane zakończenie ok. 15.30). Będzie to zarazem uroczyste rozpoczęcie pracy formacyjnej w parafiach z młodzieżą po bierzmowaniu (zgodnie z zaleceniami II Synodu Archidiecezji Katowickiej). Oczekujemy przedstawicieli wszystkich parafii archidiecezji z obu bierzmowanych roczników w roku szkolnym 2018/2019. Prosimy organizować grupy zarówno po 8 klasie jak i po 3 klasie gimnazjum z parafii lub ze szkoły. Zapraszając młodzież, prosimy nawiązać do listu Księdza Arcybiskupa z zaproszeniem, który otrzymała podczas bierzmowania. Oprócz grup parafialnych oczekujemy również na grupy, które zorganizują Katecheci uczący w pierwszych klasach ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych. Księży zapraszamy do koncelebry wraz z szafarzami sakramentu. Podczas radosnego świętowania po Mszy św. będą losowane nagrody za udział w konkursach i zabawach. Prosimy zgłaszać grupy w Wydziale Katechetycznym.
 3. Rekolekcje dla kandydatów do bierzmowania

            Terminy na folderze i na stronie Wydziału. Zgłoszenia grup w Wydziale   Katechetycznym Kurii Metropolitalnej. Koszt 120 zł (bez transportu).

 1. Rekolekcje po bierzmowaniu

            Od 08–11. listopada w Domu Rekolekcyjnym u p. Setnickich w Brennej Leśnicy. Koszt    120 zł (transport we własnym zakresie). Zapisy do dnia 30 października br.

 1. Preferowany program drogi bierzmowania „Młodzi na progu”

            Animatorów i osoby odpowiedzialne w parafiach za „drogę bierzmowania” przed jego przyjęciem, którzy nie brali jeszcze udziału w warsztatach na temat programu          zapraszamy na nie w sobotę 28. września 2019 w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku, w godzinach od 9.00 do 17.00. Zapisy do 15.09. Szczegóły     na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego w Katowicach.

            Koordynatorem diecezjalnym programu jest: ks. Mateusz Włosek z parafii          Miłosierdzia Bożego w Żorach.

 1. Rekolekcje dla maturzystów

            Rekolekcje dla przyszłorocznych maturzystów odbędą się w dwóch turnusach: 8–10.11.19 r. oraz 6–8.12.2019 r. w Domu Sióstr Szarytek w Częstochowie. 

 1. Stała formacja katechetów i nauczycieli

Dni skupienia i Rekolekcji zamknięte dla katechetów (co roku, a co najmniej co dwa   lata w organizowanych przez Wydział Katechetyczny).

 

 1. Studia podyplomowe

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego ogłasza nabór na kolejną edycję Studiów Podyplomowych Teologiczno-Katechetycznych (uprawnienia do nauczania religii we wszystkich typach szkół oprócz specjalnych) oraz Studiów Podyplomowych Katechezy Przedszkolnej

 1. Prosimy katechetów, którzy w tym roku szkolnym planują przejście na emeryturę o powiadomienie Wydziału Katechetycznego.
 2. Katechetów, rozpoczynających posługę katechetyczną w szkole o skontaktowanie się z doradcą metodycznym w swoim rejonie. Informacje w folderze i na stronie internetowej wydziału.
 3. Pielgrzymka dzieci komunijnych – 7 czerwca w połączeniu z Marszem dla Życia i Rodziny
 4. Pomoc do formacji biblijnej: „Biblijne impulsy pod red. ks. Janusza Wilka

To obecnie najmłodsza propozycja wydawnicza oferowana polskiemu czytelnikowi        zainteresowanemu lekturą Biblii. Jej adresatami są miłośnicy Biblii, którzy nie tylko         chcą poznawać Słowo Boże, lecz również Nim żyć. Szczegóły na stronie Księgarni św.       Jacka

 1. Olimpiady i konkursy
 2. Szkoły ponadpodstawowe/ponadgimnazjalne:
 • XXX OTK – Przemyśl 2020: „Dumni z Ewangelii i z Polski”. Szczegółowe informacje i literatura na: otk.pl    
  Terminarz: I – etap szkolny - 20.11.2019 rok (godz. 11.00)
                         II – etap diecezjalny - 04.03.2020 rok (godz. 11.00)
                         III – etap ogólnopolski (Przemyśl) – 16–18.04.2020 rok
 • XXIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej: „Poczuj radość Ewangelii”. Szczegółowe informacje na: okwb.pl
  Zakres merytoryczny: Księga Liczb oraz 1 List do Koryntian. wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem pojęć (Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem - Edycja Świętego Pawła, 2011)

Terminarz:
I – etap szkolny -12 marca 2020 r.;  
II – etap diecezjalny - 22 kwietnia 2020 r.;

 • Konkurs Papieski – XVI edycja – luty 2020 – konkurs internetowy. Szczegółowe informacje i literatura na konkurspapieski.pl
 • Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie – VI edycja: „Polski Alpinizm i Himalaizm” (zgłoszenia do 31.10.2019 r.)
 • Olimpiada Znajomości Afryki
 • IV Ogólnopolski Konkurs Prawa Kanonicznego
 1. Obchody XIX Dnia Papieskiego: „Wstańcie, chodźmy!”
 • 6 października – Miasteczko Rodzinne z wieloma atrakcjami dla rodzin z dziećmi przy Parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej – Kochłowicach.
 • 9 i 10 października, godz. 18.00 – Teatr Franciszka, musical ,,Józef Egipski” (sala teatralna Pałacu Młodzieży w Katowicach).
 • 11 października, godz. 18:30 – koncert inaugurujący obchody XIX Dnia Papieskiego na Śląsku w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich.
 • 13 października, godz. 10:00 – Msza Święta z udziałem stypendystów Fundacji KEP „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach.
 • 20 października, godz. 16.00 – koncert „Wstańcie, chodźmy – Ślązoki swojemu Ojcu” w Domu Kultury w Rybniku – Chwałowicach.
 • 22 października, godz. 18.30 – koncert galowy – sala koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach.

Prosimy o rozpowszechnienie informacji na temat wydarzeń XIX Dnia Papieskiego w archidiecezji katowickiej.

Zapraszamy katechetów do współpracy w zakresie zbiórki publicznej oraz tworzenie sztabów złożonych z wolontariuszy do kwesty na ulicach w swoich miejscowościach, szkołach lub innych instytucjach (za zgodą przełożonych). Sztaby rejestrujemy do dnia 20 września br. w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Katowicach, telefonicznie – 519 546 011 lub mailowo – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wszelkich informacji na ten temat udziela również stypendystka – koordynator Dnia Papieskiego: Agnieszka Szymańska, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 881 518 992

 1. Stypendia:
 • Fundacja FDNT: nabór na stypendia po I semestrze VII klasy najwcześniej, średnia 4,8; dochód nie przekraczający 0,7% najniższego wynagrodzenia brutto (nie wliczamy 500+), czyli 1575,00. W praktyce nowe wnioski możemy składać po Dniu Papieskim.

 

 • Fundusz Stypendialny im. bł. ks. Emila Szramka – wnioski składamy najwcześniej w klasie VII, najpóźniej w ostatniej klasie szkoły średniej. Kryteria: średnia 4,5; dochód 1062 netto (bez 500+)

 

 1. 100 lecie urodzin Jana Pawła II:
 • Gra Miejska – 23 maja br.
 • Koncert w NOSPR
 1. Teatr Franciszka – możliwość zamawiania przedstawień

Powtórzenie musicalu „Józef Egipski”

 • 20, 21 listopada 2019, godz. 18.00 – Pałac Młodzieży

Powtórzenie musicalu „Dawid” - 

 • 12 - Chorzowskie Centrum Kultury  – bilety – strona i kasa
 • 12 – Dom Kultury Czerwionka-Leszczyny, godz. 18.00 – sprzedaż biletów na ich stronie i w kasach

 

 

 

 1. Konferencja katechetów szkół specjalnych i katechetów pracujących z uczniami

w szczególnych sytuacjach edukacyjnych Brenna

26-29.09.2019 r.

 1. Pielgrzymka nauczycieli

W Sobotę 5 Października 2019 r. odbędzie się XVI archidiecezjalna pielgrzymka nauczycieli, wychowawców, katechetów i pracowników oświaty do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Pod hasłem: „W Mocy Bożego Ducha"

Początek o godz. 10.30

 1. Konkursy podstawówka
 2. Klasy IV-V

XXV Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej z Ewangelii wg. św. Marka

Etap szkolny – 24 października 2019 r.

Etap rejonowy – 28listopada 2019 r.

Finał diecezjalny – 27 lutego 2020 r.

 1. Klasy VI-VIII

XXV Wojewódzki Konkurs Wiedzy Biblijnej z Ewangelii wg. św. Jana

Etap szkolny – 24 października 2019 r.

Etap rejonowy – 21 listopada 2019 r.

Finał wojewódzki – 6 lutego 2020 r. w Częstochowie

 

 1. Regulaminy konkursów znajdują się na stronie internetowej Wydziału Katechetycznego.

Po etapie szkolnym uczestników przechodzących do etapu rejonowego należy zgłosić u metodyków.

 

 

 

 

 

Najnowsze

17 październik 2019

"MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU"

Informacje: pobierz informacje Wiadomości: informacje

16 październik 2019

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

Zapraszamy do zapoznania się z programem pielgrzymki szlakiem biblijnym, która odbędzie się...

11 październik 2019

Dogmatyka dla liderów

Cykl spotkań formacyjnych przeznaczony dla liderów, animatorów wspólnot parafialnych. Zapisy: Zapisy