W dniu 12. stycznia 2023 r. miał miejsce finał diecezjalny XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej. Zawody II stopnia odbyły się w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Wzięło w nich udział 73 uczniów z 50 szkół ponadpodstawowych naszej archidiecezji. Finaliści diecezjalni zostali wyłonieni spośród 497 uczestników, którzy wzięli udział w etapie szkolnym Olimpiady (to o 183 osoby więcej niż w ubiegłym roku). Tegoroczna edycja Olimpiady odbywała się pod hasłem: „Bóg jest miłością objawioną w Słowie”.   
            Szkoły z których najwięcej uczniów przystąpiło do Olimpiady na etapie szkolnym:

  1. VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach – 50 osób
  2. Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bieruniu – 32 osoby
  3. Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim – 30 osób
  4. Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej Kard. Prymasa Augusta Hlonda w Chorzowie – 28 osób

           
            Uczestnicy finału diecezjalnego musieli najpierw napisać test, składający się z 36 pytań, w którym mogli zdobyć 56 punktów. Podczas, gdy Komisja Sprawdzająca oceniała prace, młodzież wędrowała ścieżkami formacyjno-edukacyjnymi w instytucjach archidiecezjalnych, zwiedzając Panteon Górnośląski i Kurię Metropolitalną. Mieli również możliwość wejścia na taras widokowy katedry Chrystusa Króla. Po posiłku w refektarzu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego finaliści wraz z katechetami zgromadzili się w auli WTL UŚ.
            O godz. 15.00 z młodzieżą spotkał się Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marek Szkudło i skierował do nich pasterskie słowo. Rozdał również nagrody zwycięzcom i udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.   


            Zwycięzcami finału diecezjalnego OTK 2023 są:    

I miejsce – Agnieszka LISZKA z I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach  (katecheta: ks. Piotr Nadrowski);

II miejsce – Dominika MARZEC z I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach  (katecheta: ks. Piotr Nadrowski);

III miejsce – Jakub KOTULA z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach (katecheta: ks. Tomasz MANDRYSZ).

            Te osoby będą reprezentować archidiecezję katowicką podczas finału ogólnopolskiego Olimpiady, który odbędzie się w tym roku w Pelplinie w dniach 13 – 15 kwietnia 2023 r.

 

Kolejne miejsca zajęli:

IV miejsceTobiasz FRYDRYCH – VIII Liceum Ogólnokształcące  z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach (katecheta: ks. Tomasz Stolarski)

                   – Aleksander SMAGACZ – I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie (katecheta: pan Mateusz Klaja)

                   – Julia OLEJNICZAK – I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim (katecheta: pan Piotr Bartosik)

V miejsceKarolina SIENKIEWICZ – II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Matejki w Siemianowicach Śląskich (katecheta: ks. Krzysztof Horowski)

                 – Marta OTTLIK – Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek w Rybniku (katecheta: ks. dr Jakub Dąbrowski)

VI miejsceKinga GLINA – I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku (katecheta: ks. Szymon Karnówka)

                   – Agata GOLBA – Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bieruniu (katecheta: ks. Rafał Grzybek)

            Wszystkim uczestnikom finału diecezjalnego oraz ich katechetom składamy serdeczne gratulacje i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji Olimpiady Teologii Katolickiej.

            Pełna lista wyników znajduje się w załączniku: pobierz plik odc