Szkolna akcja Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy”

Z przykrością informujemy, iż ogłoszone przed paroma dniami akcja – zbiórka w galerii Trzy Stawy została odwołana z przyczyn od nas niezależnych. Bardzo dziękujemy za chęć włączenia się w akcję. W tym momencie nie planujemy uruchamiania zbiórki w jakiejkolwiek innej galerii handlowej.

Jednocześnie pragniemy zaprosić Was do organizacji we wszystkich placówkach oświatowych zbiórki produktów w ramach akcji Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy”. Skala kryzysu humanitarnego na Ukrainie rośnie z każdą minutą. Brakuje żywności, środków higienicznych, opatrunków. Kobiety z dziećmi czekające wiele godzin w kolejce do przejścia granicznego, nie mają co dać dzieciom do jedzenia. Ideą akcji jest tworzenie gotowej paczki przez polskie rodziny, wspólnoty parafialne, Szkolne Koła Caritas i klasy szkolne dla rodzin na Ukrainie, bądź przekazywane na miejscu uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają środków do życia. Paczkę należy przygotować według konkretnej listy 34 produktów.

Zachęcamy, aby każda placówka oświatowa włączyła się w tę akcję. Proponujemy, by każda klasa (lub 2-3 klasy razem, w zależności od liczebności klas) przygotowała kompletną, gotową paczkę. Decyzję o ilości skompletowanych paczek pozostawiamy własnej ocenie.

Gotowe paczki, o wadze do max. 16–18 kg.  i proponowanych wymiarach szerokość  53 cm x głębokość 40 cm x wysokość 30 cm (można spakować je do kartonu o innych wymiarach niż podane), należy przekazać do najbliższego ośrodka naszej diecezjalnej Caritas lub po uzgodnieniu z Proboszczem do parafii. Lista magazynów w ośrodkach Caritas w załączniku. Do paczki, poza produktami, wkładamy także wydrukowany list napisany w języku ukraińskim (w załączniku). Można dopisać nazwę klasy i szkoły lub podpisać go, a nawet dołączyć do niego jakąś kartkę, laurkę.

Caritas opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę. Przygotowanie paczki według wskazówek dotyczących liczby i rodzaju opakowań konkretnych produktów pozwoli na zapewnienie podstawowego zaopatrzenia dla kilkuosobowej rodziny na tydzień (lista w załączniku).

Uwaga: paczka nie może być zaklejona – zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas.

W razie pytań związanych z organizacją zbiórki prosimy kontaktować się z koordynatorem Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Katowickiej Dominiką Kaczmarek:
tel. 577 234 433;

Mamy nadzieję, że akcja spotka się z dużym zainteresowaniem w szkołach. Dziękujemy za jej rozpowszechnienie i zaangażowanie w jej organizację.

Pracownicy Wydziału Katechetycznego

Załączniki:

lista proponowanych produktów do paczki: pobierz plik pdf

lista koordynatorów magazynów Caritas: pobierz plik pdf

list do paczki (w języku polskim): pobierz plik doc

list do paczki w języku ukraińskim:

- 1 egzemplarz: pobierz plik pdf

- 2 egzemplarze: pobierz plik pdf