W 150 rocznicę konsekracji świątyni Parafia Mariacka w Katowicach

Koncert multimedialny „Litanie”

2 czerwca godz. 19.30
Kościół Mariacki w Katowicach

Koncert oparty będzie na starożytnych tekstach maryjnych, ilustrowanych współczesną muzyką i projekcjami multimedialnymi. Maryjny charakter przedsięwzięcia
i tytułowe „Litanie”  nawiązywać będą do wezwania parafii Mariackiej w Katowicach – Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która  obchodzi 150. rocznicę konsekracji świątyni.

Interdyscyplinarny charakter koncertu łączący teatr, muzykę sztuki wizualne oraz nabożeństwo  poprowadzi słuchaczy w świat misterium i kontemplacji tajemnicy Wcielenia
i zachwytu nad Człowieczeństwem, któremu w osobie Maryi zostało przywrócone pełne Podobieństwo Boże.

Projekt przygotowany został przez twórców funkcjonującego przez ostatnie pięć lat
w Katowicach Teatru Franciszka, młodzież uczestniczącą w warsztatach artystycznych "Studium TF" oraz gościnnie występujących muzyków i wokalistów związanych z Akademią Muzyczną w Katowicach.

Scenariusz i muzyka odwołują się do starożytnego nabożeństwa Akatystu ku czci Bogurodzicy, pochodzącego z V-VI wieku. Tradycyjna melodia Akatystu
została wzbogacona o nowe kompozycje i aranżacje muzyczne autorstwa Piotra Solorza. Towarzyszące koncertowi projekcje multimedialne zostały przygotowane przez Agnieszkę Jasińską w oparciu o jej dorobek malarski oraz specjalnie powstałe Ikony.

W nagraniach wystąpili młodzi aktorzy Teatru Franciszka, którzy w czasie ograniczeń związanych z pandemią pracowali nad projektem zdalnie.

Scenariusz, reżyseria, multimedia: Mariusz Kozubek
Obrazy, projekty plastyczne, multimedia: Agnieszka Jasińska
Muzyka, aranżacje i nagrania: Piotr Solorz

Choreografia Epilogu: Sara Solorz
W multimediach wystąpili młodzi aktorzy Teatru Franciszka
Opieka merytoryczna:

ks. dr Andrzej Suchoń – proboszcz parafii Mariackiej

ks. dr Robert Kaczmarek

Koordynacja projektu: Mirela Gontarz

Współpraca organizacyjna: Małgorzata Krzeszowska

Koncert został dofinansowany z budżetu Miasta Katowice.

WSTĘP WOLNY

Ze względu na limit miejsc prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa w koncercie.

Rezerwacji  wejściówek można dokonać mailowo lub telefonicznie.

tel. 503 133 563

Obowiązuje kolejność zgłoszeń.