Przekazujemy możliwości wykorzystania narzędzi on-line.

Kanały komunikacji

Poczta elektroniczna – podstawowe narzędzie wykorzystywane w pracy na odległość. Jeśli kontaktujemy się z większą ilością osób warto założyć listę mailową. 

Dziennik elektroniczny – daje możliwość komunikacji z uczniami i rodzicami. Możemy zadać pracę domową, wysyłać linki oraz materiały edukacyjne.

 Chmura (Dropbox, Google Dysk, Microsoft One Drive) – konta możemy założyć za darmo. Na tych platformach możemy pracować wspólnie z  uczniami. 

Komunikatory (Google Hangouts, Skype, Microsoft Teams) – narzędzia, dzięki którym możemy komunikować się z uczniami, prowadzić telekonferencje, a nawet dzielić się zawartościa naszego ekranu. (Na czas epidemii Google Hangouts udostępniony jest w wersji Premium)

 Media społecznościowe (Messenger, WhatsApp) – aplikacje można zainstalować na smartfonie. Możemy tworzyć grupy.

 Treści

Wordwall – na stornie możemy tworzyć różnego rodzaje zadania interaktywne, quizy. Platforma ma już w swojej bazie gotowe materiały do wykorzystania na lekcji. Do tworzenia zadań mamy mnóstwo możliwość np.: krzyżówki wykresy, koło fortuny, dopasowywania, labirynty. Świetnie sprawdzą się w ramach powtórki, zadania domowego, kartkówki.

 Ekreda – narzędzie do tworzenia interaktywnych zasobów edukacyjnych, ale również wykorzystania gotowych materiałów.  Praca jest szybka dzięki predefiniowanym modułom edukacyjnym. Szablony graficzne dostosowane są do różnych przedziałów wiekowych.

 LearningApps – to prosta w obsłudze platforma do tworzenia narzędzi, gier i zabaw edukacyjnych. Umożliwia tworzenie, użytkowanie, współdzielenie, publikowanie gier edukacyjnych. Oferuje narzędzia: audio/wideo z adnotacjami, głosowanie, czat, wspólne pisanie; kalendarz; mapa myśli, notatnik, plansza korkowa online.

 Scholaris –  portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Korzystanie z portalu jest bezpłatne.

 Ninateka – platforma internetowa, na której udostępniane są  zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Znajdują się tam filmy, spektakle, koncerty, słuchowiska.

 Quizizz – platforma do tworzenia i przeprowadzania quizów. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze.

 Educandy – platforma  do tworzenia gier, które angażują dziecko w proces uczenia.

 Kahoot – bezpłatna platforma do tworzenia i przeprowadzania quizów.

 Padlet – wirtualna tablica. Może służyć jako obszar roboczy do współpracy uczniów, gromadzenia zbiorów, dzielenia się materiałami z uczniami.

 Canva – interaktywne narzędzie do tworzenia projektów graficznych. Dzięki niemu możemy przygotować ciekawe materiały dla uczniów.

 PowToon – aplikacja do tworzenia anonimowych prezentacji.

 Emaze – narzędzie do tworzenia prezentacji.

 

Regulacje prawne na stronie MEN: https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc--nowe-regulacje-prawne