Statut katechety świeckiego (nauczyciela religii) w archidiecezji katowickiej
Rozdział 1. Powołanie katechety
- Arcybiskup Metropolita Katowicki udziela katechecie misji kanonicznej na wniosek proboszcza, który weryfikuje predyspozycje moralne i duchowe kandydata do nauczania religii.
- Misję otrzymuje osoba posiadająca kwalifikacje do nauczania religii zgodnie z obowiązującym prawem państwowym.
- Katecheci rozpoczynający posługę w archidiecezji katowickiej otrzymują misję kanoniczną na okres jednego roku szkolnego. Na wniosek proboszcza parafii, na terenie której pracuje katecheta, misja może zostać przedłużona.
- Arcybiskup Metropolita Katowicki może anulować katechecie misję kanoniczną. Cofnięcie misji kanonicznej jest równoznaczne z utratą prawa do nauczania religii.
- Proboszcz, kierując katechetę do konkretnej placówki oświatowej, ma na uwadze potrzeby katechetyczne parafii, umiejętności, uzdolnienia i predyspozycje katechety, życzliwie i roztropnie uwzględnia też jego wolę.
- Katecheci rozpoczynający posługę w archidiecezji katowickiej przed otrzymaniem misji kanonicznej składają uroczyste wyznanie wiary, a katecheci posiadający misję kanoniczną dokonują uroczystego odnowienia wyznania wiary podczas inauguracji roku katechetycznego.
Rozdział 2. Prawa i obowiązki katechety
- Katecheta naucza zgodnie z Magisterium Kościoła i realizuje program katechetyczny dopuszczony do użytku przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
- W sprawach treści nauczania i wychowania religijnego katecheta podlega przepisom kościelnym i nadzorowi kościelnemu, w innych zaś sprawach zarządzeniom władz oświatowych.
- Katecheta powinien zachować świadomość, że w szkole oficjalnie reprezentuje wspólnotę Kościoła.
- W miarę możliwości katecheta organizuje w szkole zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży (zwłaszcza: grupy biblijne, misyjne, szkolne koła Caritas).
- Katecheta odznacza się wysoką kulturą osobistą, kulturą słowa, zachowania i stroju.
- W trudnych, konfliktowych sytuacjach zaistniałych między nim a szkołą zwraca się do proboszcza lub Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach.
- Posłanie przez Kościół motywuje katechetę do powstrzymania się od przynależności do związków zawodowych działających na terenie szkoły. W kwestiach polityczno-społecznych katecheta kieruje się zasadami katolickiej nauki społecznej, wskazaniami Konferencji Episkopatu Polski i nauczaniem Arcybiskupa Metropolity Katowickiego.
- Katecheta jest w stałym kontakcie z proboszczem, wspiera go w tworzeniu planu pracy katechetycznej parafii i w harmonizowaniu go z planem pracy szkoły oraz w sposób uzgodniony z proboszczem włącza się w życie religijne parafii. Z kolei proboszcz, przydzielając katechecie zadania, uwzględnia jego sytuację rodzinną i egzystencjalną.
- W przypadku gdy katecheta uczy w kilku szkołach, winien on współpracować z parafią, w której ma największą liczbę godzin.
- Posługa katechety na rzecz wspólnoty parafialnej może mieć zwłaszcza postać: włączania się w przygotowanie liturgii niedzielnej, świątecznej oraz nabożeństw związanych z rokiem liturgicznym, uczestnictwa we mszach świętych z udziałem dzieci i młodzieży w niedziele i święta, przygotowania do życia sakramentalnego w parafii, praktykowania pierwszych piątków miesiąca, podjęcia opieki nad uczniami podczas rekolekcji szkolnych.
- Proboszcz wspiera katechetę w pracy parafialnej (w razie potrzeby także dotacją dla przedsięwzięć pastoralnych).
- Katecheta zobowiązany jest do złożenia corocznego sprawozdania z form zaangażowania w duszpasterstwo katechetyczne w parafii. Sprawozdanie to składa w Wydziale Katechetycznym do 15 września każdego roku (wraz z kartą formacyjną). Sprawozdanie potwierdza swoim podpisem proboszcz.
- Katecheta, o ile mieszka na terenie parafii, w której katechizuje, powinien zostać powołany na członka rady parafialnej.
- Każdy katecheta ma prawo do corocznego ofiarowania w jego intencji mszy świętej z okazji imienin lub urodzin w parafii, w której katechizuje.
- Prowadzenie katechezy dzieci przy parafii, na przykład przedszkolaków, podlega wynagrodzeniu według stawek oświatowych.
Rozdział 3. Formacja
- Zadanie powierzone katechecie wymaga od niego praktykowania życia sakramentalnego i duchowego, modlitwy oraz głębokiego zrozumienia chrześcijańskiego orędzia (por. kan. 780 Kodeksu prawa kanonicznego).
- O właściwą formację katechety świeckiego troszczą się:
- sam katecheta;
- proboszcz parafii, w której katecheta jest zatrudniony;
- Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach.
- Formacja prowadzi do dojrzałości ludzkiej, religijnej i apostolskiej oraz obejmuje wymiary: duchowy, doktrynalny i pedagogiczny.
- Katecheta nieustannie pogłębia swoją wiedzę katechetyczną oraz uczestniczy w stałej formacji intelektualnej i duchowej organizowanej przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, bierze także udział w inauguracji roku katechetycznego w katedrze i w rekolekcjach zamkniętych trwających minimum trzy dni.
- Udział w spotkaniach formacyjnych odnotowuje Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach w oparciu o przedłożoną przez katechetę do 15 września każdego roku kartę formacyjną.
- Katecheta, który bez usprawiedliwienia nie bierze udziału w wyżej wymienionych spotkaniach formacyjnych, zostanie upomniany na piśmie przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach, a następnie, jeżeli jego postawa nie ulegnie zmianie, może utracić misję kanoniczną.
- W parafii katecheta uczestniczy w formacji przez cykliczne spotkania odbywające się w celu omówienia aktualnych spraw, wymiany myśli, dzielenia się doświadczeniami, budowania i podtrzymywania wspólnej odpowiedzialności za katechizację, a także przez spotkania modlitewne, spotkania integracyjne, pielgrzymki i tym podobne.
Kategoria: Różne